SLIAČ – kúpeľné mesto leží v malebnom prírodnom prostredí západnej časti Zvolenskej kotliny, na západnom úpätí Slovenského Rudohoria. Nachádza sa medzi metropolou regiónu stredného Slovenska – 20 km vzdialenou Banskou Bystricou a 6 km vzdialeným okresným mestom Zvolen. Obkolesené je lesmi, poliami a lúkami. Z údolia rieky Hron, ktorá preteká stredom mesta, sú výhľady na pohoria - Kremnické vrchy, Veľkú Fatru, Štiavnické vrchy, Starohorské vrchy a západnú časť Nízkych Tatier. Z horských lúk nad kúpeľnou časťou mesta, sú kruhové výhľady na Poľanu a Javorie. Vhodné klimatické podmienky dovolili vzniknúť kúpeľom, ktoré sa zaraďujú medzi najoptimálnejšie položené kúpele Slovenska. Unikátna termálna minerálna voda umožnila kúpeľom dosiahnuť významné medzinárodné uznanie, s vynikajúcimi liečebnými výsledkami, najmä v oblasti liečenia srdcovo cievnych chorôb.
V meste sa nachádza jediné letisko na strednom Slovensku – Tri Duby, ktoré počas II. svetovej vojny a Slovenského národného povstania zohralo významnú úlohu slovenských dejín.
V súčasnosti sa letisko využíva na letecké spojenie Sliač – Praha a tiež na chartrové lety. Mesto Sliač má v súčasnosti cca 5.000 obyvateľov. Do okresného i krajského mesta je veľmi dobré vlakové aj autobusové spojenie.
Gotická stavba s renesančným vonkajším opevnením, situovaná na miernom návrší blízko zvolenského námestia. Bol postavený v rokoch 1370 – 1382 uhorským kráľom Ľudovítom I., ako poľovnícky zámok typu talianskych mestských kastelov. Postupne prestavaný v duchu renesancie a baroka. V 60. rokoch 20. storočia bol komplexne zrekonštruovaný. V súčasnosti jeho priestory využíva Slovenská národná galéria Bratislava. Zvolenský zámok je zapísaný v Zozname národných kultúrnych pamiatok. Verejnosti je celoročne sprístupnený.
Zrúcaniny starého hradu, od 19. storočia známeho ako Pustý hrad. Nachádza sa nad sútokom riek Hron a Slatina. Najstaršou stavbou hradného komplexu je románska obytná veža z 12. storočia. Pôvodne objekt tvorili dva hrady, Dolný hrad a Horný hrad, ktoré spájala cesta. Hradné opevnenie – refúgium, ohraničovalo plochu 7,6 ha, čo Pustý hrad radí k najrozsiahlejším hradom v Európe. V najjužnejšej časti opevnenia bola postavená monumentálna prechodová vežová brána, ktorej zvyšky sa stali symbolom celého objektu. Zo zrekonštruovaných hradieb sú krásne výhľady na mesto Zvolen, Zvolenskú kotlinu, Poľanu, Kremnické hory a Javorie. V súčasnosti na Dolnom hrade pokračujú archeologické a rekonštrukčné práce. Náučný chodník začína cca 200 m za hokejovým štadiónom HKM Zvolen. Výstup trvá 1 hod.
Nachádza sa v Národnej prírodnej rezervácii Boky, ktorá sa rozprestiera na južných úbočiach Kremnických vrchov medzi obcami Budča a Hronská Dúbrava. Cez rezerváciu vedie náučný obojsmerný chodník s dĺžkou 5 km a 13 informačnými tabuľami. Túru môžete začať cca 1,5 km pred obcou Budča pri vyústení doliny Veľký Sietenec alebo v Hronskej Dúbrave. Z náučného chodníka sú síce obmedzené, ale veľmi pekné výhľady na údolie Hrona. V jarných mesiacoch bývajú svahy rezervácie zakvitnuté bohatou jarnou kvetenou, z ktorých najviac prevláda prvosienka jarná a prvosienka holá. Na bralách v okolí Čertovej skaly si našla domov jašterica múrová a jašterica zelená.
Nachádza sa v doline Harmanca, v južnej časti Veľkej Fatry, severozápadne od Banskej Bystrice. Vytvorená je v strednotriasových vápencoch. Známa je bohatým výskytom bieleho mäkkého sintra. Zdobia ju pagodovité, mohutné stalagmity, sintrové vodopády a jazierka. Vstupný priestor nazývaný Izbica bol obyvateľom známy od nepamäti. V jaskyni sa vyskytuje 9 druhov netopierov. Dominantný je netopier obyčajný v počte cca 1000 ks. Dĺžka jaskyne je 2763 m, sprístupnených je 1020 m. Prehliadka trvá 80 min. Obdobie prevádzky okrem pondelkov, je od 1.mája do 31. októbra.
Prístup k jaskyni je z parkoviska za Dolným Harmancom, pri štátnej ceste smer Banská Bystrica – Martin. Výstup z parkoviska k jaskyni trvá cca ¾ hod.
Dominantný kopec nad Banskou Bystricou, v pohorí Starohorské vrchy. Pod kopcom zo severnej strany vyhľadávané rekreačno-športové stredisko Šachtičky. (pešia turistika, zjazdové lyžovanie, bežecké trasy, jazda na koni, tenis, ubytovanie, stravovanie) Z vrcholu nádherné kruhové výhľady na Veľkú Fatru a Krížnu, hrebeň Nízkych Tatier, Slovenské Rudohorie, Javorie a Kremnické vrchy. Prístup zo sídliska Sásová turistickou značkou. Zo Sliača autom do rekreačného strediska za cca 30 min.
Turistami najnavštevovanejší kopec Veľkej Fatry, viditeľný zo Sliača, Zvolena i Banskej Bystrice. Veľmi ďaleké kruhové výhľady, pri vyjasnení vidno Vysoké Tatry i Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách. Lyžiarske zjazdovky v obci Turecká. Prístup turistickým chodníkom zo Starých Hôr cez skalné bralo Majerova skala, alebo z obce Turecká.
Významné športovo - rekreačné letné aj zimné stredisko. Ubytovanie - hotely, chaty, súkromie. Niekoľko zjazdoviek i pre náročnejších. Bežecké trate, pravidelne upravované. Sedačková lanovka na vrchol Zvolena – 1402 m/m. Jazdy na koni, paraglajding, tenis, wellnes, psie záprahy. Zo Sliača autom smer Ružomberok za cca 40 min.
Horská banícka osada. Štýlová architektúra, chalupári, ale aj pôvodní obyvatelia. Náučný chodník zachytáva najkrajšie a najzaujímavejšie časti okolia osady. Možnosť ubytovania a stravovania. Z námestia po turistickej značke je možné vystúpiť za ¾ hod. na rekreačné stredisko Šachtičky, pod Panským dielom.
Národná prírodná rezervácia Sitno sa rozprestiera na ploche 93,68 ha v katastrálnom území Ilije. Toto územie bolo vyhlásené za NPR v r. 1951 za účelom ochrany prírody významnej dominanty Štiavnických vrchov – Sitna. Na vrchole Sitna stojí rozhľadňa z 18. storočia.
Prístup z rekreačnej oblasti pri jazere Počúvadlo cez Tatársku lúku po náučnom chodníku, resp. značeným turistických chodníkom.
Zaujímavosti: skalné mesto s mohutnými andezitovými bralami, ktoré na severovýchodnej strane od Tatárskej lúky dosahujú výšku cez 50 m, rozhľadňa postavená na vrchole Sitna v r. 1727 (občerstvenie), praveké hradisko z neskorej doby bronzovej.
Výskyt chránených rastlín (poniklec veľkokvetý, kukačka vencová, šafran rôznofarebný) a živočíšnych druhov (rys, mačka divá, fúzač veľký, vidlochvost ovocný aj feniklový)
Bol postavený v 14. storočí, v obci Vígľaš nad riečkou Slatina. Ide o poľovnícky zámok, ktorého dispozíciu tvorili tri krídla. V jednom z nich bola gotická kaplnka a sály s gotickou rebrovou klenbou. Zámok nebol opevnený. Jeho ochranu zabezpečovali strielne a predsunutá veža pri vstupnej bráne. V 16. storočí plnil významnú obrannú úlohu stredoslovenských banských miest pred tureckými nájazdmi. Turci ho síce poškodili ale nedobyli. Po odvrátení tureckého nebezpečenstva v 18. storočí bol prestavaný v štýle baroka. Koncom 19. storočia prebehli na zámku rekonštrukčné práce v duchu romantizmu. Na konci II. svetovej vojny vyhorel. V súčasnosti je zrekonštruovaná jedna baštu. Po získaní finančných prostriedkov z Eurofondov, obec plánuje zámok kompletne zrenovovať.
NAŠE OKOLIE bude doplnené aj o ďalšie lokality a fotografie po ich spracovaní...
Created by Ján Knoška © 2009 - all right reserved